Klawisze Dostępności

 • Wersja kontrastowa: Alt + 1
 • Jak korzystać z BIP: Alt + 2
 • Menu Przedmiotowe: Alt + 3
 • Menu Podmiotowe: Alt + 4
 • Mapa Witryny: Alt + 5
 • Przejdź do treści strony: Alt + 6
BIP

Współpraca Powiatu Raciborskiego z Miastem Horishni Plavni (wcześniej Komsomolsk)

 1. W dniach 29-31.07.2010r. w powiecie raciborskim gościła 2-osobowa delegacja z Miasta Komsomolsk. W dniu 30.07.2010r. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu podpisano memorandum o przyjaźni pomiędzy Powiatem Raciborskim a Miastem Komsomolsk (Ukraina, Obwód Połtawski). Podpisy złożyli Adam Hajduk Starosta Raciborski oraz Nelya Karpets Sekretarz Rady Miasta Komsomolsk. W ten sposób oba samorządy potwierdziły zamiar kontynuowania prac zmierzających do nawiązania trwałej współpracy, której celem jest wymiana w dziedzinie edukacji, kultury i sportu oraz ułatwiania kontaktów między przedsiębiorstwami i organizacjami działającymi na obu obszarach. W trakcie pobytu ukraińska delegacja uczestniczyła w spotkaniach w Starostwie, zwiedziła raciborski Szpital oraz odwiedziła Gminę Pietrowice Wielkie.
 2. Wstępna wizyta w Mieście Komsomolsk obejmowała wizyty w szkołach, instytucjach i przedsiębiorstwach miejskich takich jak: oddział położniczy w szpitalu miejskim, dwie placówki szkolne I-III stopnia, przedsiębiorstwa Ferrexpo Poltava Mining, Slavutich-Ruda-Ukraine Ltd. oraz Flamingo-textile. Przedstawiciele delegacji Powiatu Raciborskiego wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami władz miasta Komsomolsk, podczas którego odbyły się rozmowy dotyczące ustalenia ostatecznej treści umowy partnerskiej, która została podpisana przez Starostę Raciborskiego dnia 21.09.2010r. Podczas wizyty w mieście Komsomolsk nawiązano również współpracę pomiędzy Gimnazjum nr 3 a Szkołą Średnią I-III nr 2 z rozszerzoną matematyką. Dodatkowo delegacja wzięła udział w programie kulturalnym oraz złożyła wizytę w mieście Kremenczuk podczas otwarcia ceremonii „Gong Pokoju”.
 3. W dniach 19-21 maja 2011 r. 3-osobowa delegacja w składzie starosta Adam Hajduk, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Raciborskiego Brygida Abrahamczyk oraz Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Ryszard Winiarski, przebywała z oficjalną wizytą w partnerskim mieście Komsomolsk. W tym samym czasie w Międzynarodowym Festiwalu „Artystyczne Konstelacje” uczestniczyło 22 członków Zespołu Tanecznego „Łężczok”. W trakcie wizyty przedstawiciele Powiatu wzięli udział m.in. w oficjalnym spotkaniu z przedstawicielami Rady Miasta, podczas którego rozmawiano o lokalnej samorządności w kontekście integracji europejskiej. Udali się z wizytą do Szkoły Średniej nr 4, gdzie spotkali się z młodzieżą ze szkolnego klubu dyplomacji “Akcent”. Uczestniczyli także w spotkaniu nt. rozwoju demokracji z przewodniczącymi komisji Rady Miasta Komsomolsk. W kompleksie edukacyjno-szkoleniowym L.I. Bugaevska wzięli udział w ogólno ukraińskim forum studentów, a w muzeum miejskim rozmawiali z członkami grupy turystycznej „Pielgrzym”. Na zakończenie wizyty wzięli udział w koncercie galowym i ceremonii wręczania nagród podczas Międzynarodowego Festiwalu „Artystyczne Konstelacje”, w którym uczestniczył Zespół Taneczny „Łężczok”. Wykonanie tańców „Beskid” i „Cieszyn” zagwarantowało grupie zdobycie I miejsca w kategorii zespołów folklorystycznych.
 4. W dniach 15-19 czerwca 2011 r. w powiecie raciborskim z rewizytą gościła grupa taneczna "VESELKA" oraz delegacja władz partnerskiego miasta Komsomolsk na Ukrainie. Młodzież wzięła udział w 11. Międzynarodowych Spotkaniach - Śląsk Kraina Wielu Kultur, które zostały dofinansowane ze środków Powiatu Raciborskiego, natomiast delegacja oficjalna w spotkaniach i wizytach m.in. w instytucjach i placówkach podległych Powiatowi. Trzyosobowa delegacja z miasta Komsomolska, w składzie Lyudmyla Byndych - zastępca prezydenta miasta, Svitlana Kalashnik - sekretarz Rady Miasta oraz Svitlana Sheremet - specjalista ds. ekonomicznych i współpracy zagranicznej, rozpoczęła wizytę od oficjalnego spotkania z Zarządem Powiatu i Prezydium Rady Powiatu Raciborskiego, które odbyło się w tut. Starostwie. Następnie goście zwiedzili Raciborskie Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum w Raciborzu. W piątek delegacja zapoznawała się z funkcjonowaniem oświaty w powiecie - zwiedziła m.in.: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu. Tego samego dnia wizytowała także Szpital Rejonowy w Raciborzu, po którym oprowadzał jego dyrektor. W trakcie wizyty goście odwiedzili również gminy powiatu tj. m.in.: Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Kuźnię Raciborską; wzięli udział w Pływadle i uroczyste j kolacji ze wszystkim zespołami uczestniczącymi w 11. Międzynarodowych Spotkaniach - Śląsk Kraina Wielu Kultur. Na zakończenie wizyty partnerzy zwiedzili Zamek Piastowski w Raciborzu.
 5. W dniach 17-22 maja 2012 r. zespół wokalny MIRAŻ Młodzieżowego Domu Kultury uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Estradowej pn. "Artystyczne Konstelacje" w Komsomolsku. W festiwalu obok reprezentantów Raciborszczyzny uczestniczyli także artyści z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Oprócz udziału w festiwalu młodzież miała także możliwość zwiedzenia miasta Komsomolsk, a zwłaszcza jednego z największych zakładów pracy na Ukrainie - Ferrexpo Poltava Mining – kopalni rudy żelaza.
 6. W dniach 14-19 czerwca 2012 r. z oficjalną wizytą w powiecie raciborskim gościła trzyosobowa delegacja z partnerskiego miasta Komsomolsk na Ukrainie. Prezydentowi miasta Siergiejowi Suprunowi towarzyszyły sekretarz rady miasta Svietlana Kalashnik oraz dyrektor Wydziału Kultury i Turystyki Iryna Zelenska. W powiecie gościł też zespół taneczny Remix, który uczestniczył w XII Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych "Śląsk - Kraina Wielu Kultur".
  Goście zwiedzili Młodzieżowy Dom Kultury i obserwowali zajęcia oraz pokazy umiejętności wychowanków placówki. Delegacja ukraińska gościła także w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, a następnie w tut. starostwie spotkała się z członkami Zarządu Powiatu Raciborskiego. Podczas pobytu goście uczestniczyli we wspólnym posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji, Komisji Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Współpracy z Zagranicą oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Raciborskiego z Komisją Promocji i Oświaty Rady Powiatu Kędzierzyńskiego, które odbyło się w Kędzierzynie-Koźlu. Odwiedzili także gminy Pietrowice Wielkie i Krzanowice, oczyszczalnię i kompostownię w Raciborzu oraz uczestniczyli w festiwalowych koncertach, które odbywały się na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Na zakończenie delegacja zwiedziła Spółdzielnię Meblarską "Rameta" i Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach.
 7. 30 maja 2012 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Raciborzu odbyła się konferencja pt. „Myślimy lokalnie, działamy globalnie”, w której uczestniczyła delegacja ze szkoły Komsomolskoj Szkoła I-III Stiepieniej Nr 2 w Komsomolsku.
 8. W dniach 27-29.09.2012 r. czteroosobowa delegacja II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu (dyrektor Herbert Dengel, Irena Krawczyk, Natalia Myśliwy oraz Marta Kurzydem) wraz z wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Raciborskiego Brygidą Abrahamczyk gościła w szkole średniej I-III Stiepieniej Nr 2 w Komsomolsku na Ukrainie. 
 9. W dniach 05-08.06.2013 r. w Raciborzu odbywał się II Festiwalu Piosenki Europejskiej. W festiwalu udział wzięli artyści z Raciborza, Śląska, Niemiec (partnerskie powiaty Märkischer i Elbe-Elster) oraz Czech i Ukrainy (Miasto Komsomolsk). W wydarzeniu uczestniczyły także oficjalne delegacje z partnerskich dla Powiatu Raciborskiego samorządów tj. niemieckiego Powiatu Märkischer i ukraińskiego miasta Komsomolsk. Uczestnicy zagraniczni, obok międzynarodowych warsztatów wokalnych, wzięli również udział w programie kulturalnym, który obejmował m.in. wizytę w Szkółce Kontenerowej w Nędzy, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie oraz Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach.
  Festiwal był częścią projektu pt. "Polifonia Europy - z Niemiec przez Polskę po Ukrainę. Festiwal Piosenki Europejskiej w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kultury w Powiecie Raciborskim" współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie.
 10. W dniach 14-17 czerwca 2013 r. 16-osobowa delegacja z powiatu raciborskiego przebywała z wizytą w partnerskim mieście Komsomolsk. Mażoretki z Zespołu Tanecznego Arabeska I uczestniczyły w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcym "Artystyczne Konstelacje".
  Poza prezentacją umiejętności tanecznych był też czas na zwiedzanie partnerskiego miasta, park linowy, pokaz sztucznych ogni oraz integrację uczestników podczas dyskoteki "Przyjaźń".
  3-osobowa delegacja oficjalna ze starostą Adamem Hajdukiem, wzięła udział m.in. w spotkaniu z Prezydentem Miasta - Sergiyem Suprunem oraz członkami Rady Miasta Komsomolsk, a także zwiedziła letni obóz sportowy dla dzieci i młodzieży Horizont. Przedstawiciele Powiatu uczestniczyli również w koncercie galowym i ceremonii wręczenia nagród Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcego "Artystyczne Konstelacje". Na zakończenie zwiedzili nową kopalnię rudy żelaza w Komsomolsku należącą do przedsiębiorstwa Ferrexpo Plc.
 11. W dniach 26 - 29 września 2013 r.  w Komsomolsku, przebywała czteroosobowa reprezentacja II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu (Marta Kurzydem, Radek Fol, Miłosz Gorzko, Bogumiła Bąk).  Delegacja wzięła udział w 8. forum młodych dyplomatów pn. "W drodze do europejskiego domu". Gospodarzami forum była  Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5 – Ліцей" oraz dyrekcja kompleksu edukacyjno-szkoleniowego Bugaevska na Ukrainie. Forum jest organizowane od 7 lat i zdołało zgromadzić ponad 400 dzieci z różnych krajów (Mołdawia, Macedonia) i ukraińskich miast.
 12. W dniach 25 marca -  1 kwietnia 2014 r. w powicie raciborskim przebywała ośmioosobowa grupa uczniów i nauczycieli z partnerskiego miasta Komsomolsk na Ukrainie. To przedstawiciele dwóch szkół, którzy wspólnie z II Liceum Ogólnokształcącym realizowali  program pn. "Rozwijamy nasze kultury lokalne". W siedzibie starostwa z gośćmi spotkał się starosta raciborski Adam Hajduk.
  W programie tygodniowej wizyty goście m.in.: zwiedzili Racibórz, w tym Zamek Piastowski, odbyli wspólne warsztaty językowe i taneczne na terenie II LO, zwiedzili opactwo w Rudach, uczestniczyli w II Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Hiszpańskojęzycznej. Ponadto uczniowie wraz z rówieśnikami z Polski udali się na jednodniową wycieczka do Warszawy, gdzie zwiedzili m.in. Centrum Nauki Kopernik.
 13. W dniach 11-13 czerwca 2015 r. w Raciborzu odbywał się IV Festiwal Piosenki Europejskiej. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 50 wokalistów z województwa śląskiego oraz partnerskich dla Powiatu Raciborskiego samorządów (Powiaty Elbe-Elster, Märkischer, Kędzierzyńsko-Kozielski, miast Rendsburg i Komsomolsk) jak również z estońskiego miasta Haapsalu i Opawy. W tym roku poza konkursem piosenki, spotkaniem z młodzieżą II LO, odbyły się także warsztaty wokalne, festiwalowe jam session oraz koncert finałowy. Honorowy patronat nad festiwalem objęli starosta raciborski oraz prezydent Raciborza.W wydarzeniu uczestniczyło dwoje wokalistów wraz z opiekunem oraz trzyosobowa delegacja oficjalna. W trakcie pobytu delegacja udała się m.in. do Zamku w Pszczynie i wzięła udział w uroczystości 25-lecia samorządu. Młodzi wokaliści koncertowali także na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
 14. W dniach 16-18 czerwca 2016 r. w powiecie raciborskim gościła 2-osobowa delegacja z Miasta Horishni Plavni (zmiana nazwy miasta, dawniej Komsomolsk). Udział gości w otwarciu kaplicy zamkowej oraz jubileuszu 15-lecia partnerstwa z powiatem Märkischer Kreis. Delegacja zwiedziła także RIPOK, raciborski szpital oraz gminę Pietrowice Wielkie.
 15. W dniach 26-28 października 2016 r. w powiecie raciborskim gościła 4-osobowa delegacja z Ukrainy. W czasie wizyty goście odwiedzili m.in.: Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Raciborzu, Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Oczyszczalnię Ścieków w Raciborzu, firmę Eko - Okna w Pietrowicach Wielkich oraz zwiedzili Zamek Piastowski w Raciborzu.
 16. W dniach 19-26 sierpnia 2017 roku w  Horiszni Pławni na Ukrainie odbył się festiwal folklorystyczny „Kalinowe lato nad Dnieprem”. W festiwalu udział wzięła 20-osobowa grupa taneczna „Łężczok” z Nędzy. Tancerze reprezentowali polską kulturę i taniec wśród mieszkańców miasta oraz zespołów z Ukrainy, Serbii, Rumunii, Czech, Turcji oraz Cypru Północnego. Wyjazd zespołu został dofinansowany ze środków budżetu powiatu raciborskiego w ramach współpracy zagranicznej z ukraińskim samorządem. Z tancerzami i opiekunami spotkał się wicestarosta Marek Kurpis, który przebywał w Horiszni z dwudniową wizytą oficjalną. Podczas pobytu zwiedził m.in. szkoły i ośrodki sportowo-wypoczynkowe, gościł na Festiwalu „Kalinowe Lato nad Dnieprem”, zwiedził Ferrexpo Poltava Mining i uczestniczył w spotkaniu z władzami miasta i lokalnymi mediami.
 17. 20 maja 2018 r. na pływalni Zespołu Szkół Ogólnokształcących Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu odbyły się Międzynarodowe Zawody Pływackie o Puchar Prezesa MKS SMS VICTORIA Racibórz pod patronatem starosty raciborskiego. W zawodach udział wzięli zawodnicy z partnerskiego powiatu Märkischer Kreis (Niemcy, SV 08 Werdohl) i miasta Horishni Pławni (Ukraina, 10 zawodników i 2 trenerów) oraz oficjalna delegacja z Ukrainy na czele z wiceburmistrz. Młodzież z Ukrainy uczestniczyła w wydarzeniach integracyjnych z piłkarkami ręcznymi i pływakami z Niemiec i Polski, zwiedziła miasto Racibórz i wzięła udział w spływie kajakowym.
 18. W dniach 19-22 maja 2018 r. w powiecie raciborskim gościła 2-osobowa delegacja na czele z wiceburmistrz miasta Horishni Pławni. Delegacja spotkała się z członkami zarządu powiatu, wzięła udział w zawodach pływackich, zwiedziała Zamek Piastowski, Arboretum Bramy Morawskiej oraz Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach i Kolejkę Wąskotorową. Ponadto odwiedziła ZSOMS w Raciborzu oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Raciborzu.
 19. W dniach 27-29 września 2018 r. na zaproszenie ukraińskiego miasta Horiszni Płąwni 7-osobowa delegacja powiatu raciborskiego uczestniczyła w Ferrexpo Robot Fest 2018, czyli festiwalu, zawodach konstrukcyjnych i programowania robotów wykonanych z klocków LEGO. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele raciborskiego „Mechanika”. Uczniom i ich opiekunom towarzyszyła delegacja oficjalna powiatu, której przewodziła Brygida Abrahamczyk członek zarządu powiatu.
 20. W dniach 8-11 czerwca 2019 r. w powiecie gościła 2-osobowa delegacja oficjalna (zastępca burmistrza oraz dyrektor szpitala miejskiego) oraz 12-osobowa grupa pływaków i trenerów. Młodzież uczestniczyła w  Międzynarodowych Zawodach Pływackich o Puchar Prezesa MKS SMS VICTORIA Racibórz pod patronatem starosty raciborskiego wraz z zawodnikami z partnerskiego Märkischer Kreis (Niemcy, SV 08 Werdohl) oraz w programie integracyjno-sportowym. Delegacja oficjalna zwiedziła gminę Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie oraz Racibórz, udała się także na wizytę do Szpitala Rejonowego w Raciborzu oraz Domu Pomocy Spełecznej w Raciborzu.
 21. W dniach 25 - 29 września 2019 r. delegacja powiatu raciborskiego pod przewodnictwem starosty raciborskiego przebywała na Ukrainie w partnerskim mieście Horiszni Pławni. Delegacji oficjalnej towarzyszyła reprezentacja uczniów i nauczycieli z CKZiU Nr 2 "Mechanik" w Raciborzu, która wzięła udział w Ferrexpo Robot Fest 2019.

Redakcja strony: Współpraca Powiatu Raciborskiego z Miastem Horishni Plavni (wcześniej Komsomolsk)Rejestr zmian

Drukuj Liczba odwiedzin: 2344