Klawisze Dostępności

  • Wersja kontrastowa: Alt + 1
  • Jak korzystać z BIP: Alt + 2
  • Menu Przedmiotowe: Alt + 3
  • Menu Podmiotowe: Alt + 4
  • Mapa Witryny: Alt + 5
  • Przejdź do treści strony: Alt + 6
BIP

Współpraca Powiatu Raciborskiego z Powiatem Elbe-Elster


WSPÓŁPRACA POWIATU RACIBORSKIEGO Z POWIATEM ELBE-ELSTER


Powiat Raciborski utrzymuje żywotne stosunki z Powiatem Elbe-Elster od wielu lat. Zostały one zapoczątkowane po zawarciu umowy partnerskiej z Märkischer Kreis w 2001 roku, którego oficjalnymi partnerami są Powiat Elbe-Elster oraz Hrabstwo Wrexham. Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Powiatem Raciborskim a Powiatem Elbe-Elster nastąpiło 25 sierpnia 2012 roku  na terenie powiatu Elbe-Elster z udziałem Christiana Jaschinskiego Starosty Powiatu Elbe-Elster i Adama Hajduka Starosty Raciborskiego.

Wybrane najważniejsze wydarzenia w dotychczasowej współpracy:


1.15 listopada 2008 r. w Elbe-Elster odbył się Międzynarodowy Konkurs Wokalny Jazz&Pop "Finsterwalder Sänger". Powiat raciborski w konkursie reprezentowały: Hanna Hołek, Justyna Okrent i Klaudia Stabik - wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. Klaudia Stabik wyśpiewała 3. miejsce. W wyjeździe uczestniczyła także dyrektor MDK w Raciborzu. 

2. 14 czerwca 2008 r. na raciborskim Rynku odbyła się III edycja Festiwalu Śląskie Smaki. W programie imprezy znalazły się m.in.: konkurs kulinarny, prezentacja potraw regionalnych, w tym produktów tradycyjnych oraz lokalnych, prezentacja rzemiosła i twórców ludowych oraz występy artystyczne. Zwiedzający mogli skosztować narodowych potraw przygotowanych przez przedstawicieli partnerów zagranicznych powiatu z Elbe-Elster, Wrexham i Maerkischer. W Raciborzu przebywała także oficjalna delegacja z powiatu Elbe-Elster ze starostą Richterem na czele. 

3. Dwie solistki zespołu wokalnego MIRAŻ Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Judyta Pisarczyk i Adrianna Górka, wzięły udział w czwartej edycji międzynarodowego konkursu piosenki jazzowej i popularnej "Finsterwalder Sänger", który odbywał się w dniach 12-13 listopada 2010 r. w Powiecie Elbe-Elster w Niemczech. Organizatorami Festiwalu są Fundacja Sparkasse "Przyszłość Elbe-Elster-Land" oraz Urząd Kultury w Powiecie Elbe-Elster.

4. W dniach 27-29 maja 2011 r. w niemieckim powiecie Elbe-Elster odbyło się uroczyste otwarcie międzynarodowej wystawy "Time-Zeit-Amser’, w którym uczestniczyła delegacja Powiatu Raciborskiego. Objazdowa wystawa była już prezentowana w Maerkischer (Niemcy) i Wrexham (Walia). Powiat Raciborski reprezentują prace Ewy Lenard (instalacja rzeźbiarska pt. PRZESTRZEŃ.RODZINA) oraz Grzegorza Tomasiaka (zbiór 21 ikon).

5. W dniach 30 lipca - 5 sierpnia 2012 r. w Gut Saathain (Powiat Elbe-Elster, Niemcy) odbył się V Międzynarodowy Tydzień Sztuki Dzieci i Młodzieży, w którym uczestniczyła młodzież z powiatów partnerskich Elbe-Elster i z Armenii. W wydarzeniupo raz pierwszy udział wzięła też grupa z powiatu raciborskiego tj. uczennice Liceum Plastycznego w Raciborzu wraz z nauczycielką.

6. W dniach 24-25 sierpnia 2012 r. w powiecie Elbe-Elster odbył się jubileusz XX-lecia współpracy pomiędzy Märkischer Kreis a Elbe-Ester. Podczas uroczystości Starosta Raciborski podpisał porozumienie o współpracy z Powiatem Elbe-Elster.

7. W dniach 9-10 listopada 2012 r. w Finsterwalde odbył się VI Międzynarodowy Konkurs Wokalny Jazz&Pop. W zmaganiach Raciborszczyznę reprezentowała wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, która zakwalifikowała się do ścisłego finału konkursu.

8. W dniach 17-18 kwietnia 2013 r. w powiecie raciborskim gościła oficjalna delegacja z partnerskiego powiatu Elbe-Elster. Była to pierwsza wizyta po podpisaniu, w sierpniu 2012 r., porozumienia o współpracy pomiędzy polskim a niemieckim samorządem. Delegacja, ze starostą Christianem Jaschinskim na czele, uczestniczyła m.in. w spotkaniu z członkami Zarządu Powiatu Raciborskiego i radnymi powiatu, zwiedziła Zamek Piastowski oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego, udała się z wizytą do gminy Pietrowice Wielkie oraz zwiedziła Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe Agromax w Wojnowicach.  

9. 7 maja 2013 r. w partnerskim powiecie Elbe-Elster (Niemcy) odbyło się Święto Regionów. W uroczystych obchodach uczestniczyła trzyosobowa delegacja Powiatu Raciborskiego.

10. 26 maja 2013 r. w partnerskim powiecie Elbe-Elster odbył się wernisaż wędrownej wystawy pt. "Tożsamość i sąsiedztwo". Wśród prezentowanych prac znalazły się obrazy autorstwa artystów związanych z Raciborszczyzną: Kazimierza Frączka i Michała Guza.

11. W dniach 05-08.06.2013 r. w Raciborzu odbywał się II Festiwalu Piosenki Europejskiej. W festiwalu udział wzięli artyści z Raciborza, Śląska, Niemiec (partnerskie powiaty Märkischer i Elbe-Elster, Miasto Rendsburg) oraz Czech i Ukrainy (Miasto Komsomolsk). W wydarzeniu uczestniczyły także oficjalne delegacje z partnerskich dla Powiatu Raciborskiego samorządów tj. niemieckiego Powiatu Märkischer i ukraińskiego miasta Komsomolsk. Uczestnicy zagraniczni, obok międzynarodowych warsztatów wokalnych, wzięli również udział w programie kulturalnym, który obejmował m.in. wizytę w Szkółce Kontenerowej w Nędzy, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie oraz Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach.
Festiwal był częścią projektu pt. "Polifonia Europy - z Niemiec przez Polskę po Ukrainę. Festiwal Piosenki Europejskiej w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kultury w Powiecie Raciborskim" współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie.

12. W dniach 27-29 lipca 2013 r. 21 przedstawicieli Raciborskiej Orkiestry Dętej „Plania”uczestniczyło w Festiwalu Muzyki Dętej w partnerskim powiecie Elbe-Elster.

13. W dniach 19-21 Listopada 2013 r. czteroosobowa delegacja Powiatu Raciborskiego wzięła udział w Forum Gospodarczym w Elbe-Elster. Głównymi tematami spotkań były m.in. produkcja biogazu, elektrownie wiatrowe oraz energetyczne zastosowanie produktów rolnych.

14. W dniach 4-8 czerwca 2014 r. w Raciborzu realizowany był projekt pn. "Młodzi mistrzowie. Warsztaty sztuki wokalnej oraz III Festiwal Piosenki Europejskiej w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kultury na Zamku Piastowskim w Raciborzu". W trakcie projektu w Zamku Piastowskim prezentowana była wystawa "Tożsamość" zawierająca dzieła 19 twórców m.in. z powiatów Elbe-Elster, Maerkischer Kreis i powiatu raciborskiego. Od 4 do 7 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury i Zamku odbywały się przesłuchania konkursowe i międzynarodowe warsztaty wokalne dla uczestników III Festiwalu Piosenki Europejskiej.
W festiwalu udział wzięli artyści z Polski, Niemiec oraz Czech. Efektem festiwalu był koncert finałowy, który odbył się 8 czerwca na zamkowej scenie plenerowej.
W wydarzeniu uczestniczyły także oficjalne delegacje z partnerskich dla Powiatu Raciborskiego niemieckich samorządów: Powiatu Elbe-Elster i miasta Rendsburg.
Projekt pn. „Młodzi mistrzowie..” był współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie.

15. W dniach 22-24 sierpnia 2014 r. osiemnastoosobowa reprezentacja Powiatu Raciborskiego uczestniczyła w „Dniach Powiatów Partnerskich” w partnerskim samorządzie Elbe-Elster (Niemcy). W ramach wydarzenia w Doberlug Kirchhain zorganizowane zostały targi promocyjne produktów regionalnych oraz występy artystyczne z bliźniaczych dla Powiatu Elbe-Elster samorządów. W trakcie targów promowane było dziedzictwo kulturowo - kulinarne każdego z regionów partnerskich, w tym powiatu raciborskiego. Na trzech stoiskach wystawienniczych prezentowane były: produkty spożywcze ziemi raciborskiej (Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Raciborzu „Społem”), rękodzieło (Gmina Kornowac) oraz miody i wyroby pszczelarskie (Gminy Krzyżanowice i Racibórz). Oprawę artystyczną zapewnił zespół wokalny „Miraż” z Młodzieżowego Domu Kultury. Podczas pobytu odbyły się także uroczystości jubileuszowe partnerstwa Powiatu Elbe-Elster z Powiatem Nakielskim.

16. W dniach 29-31 maja 2015 r. odbył się kolejny międzynarodowy konkurs piosenki jazzowej i popularnej "Finsterwalder Sänger". Powiat raciborski w konkursie reprezentowała Magdalena Wojak, wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. W wyjeździe uczestniczyli także: dyrektor MDK w Raciborzu oraz akompaniator. 

17. W dniach 10-15 czerwca 2015 r. w partnerskim powiecie Elbe-Elster odbyła się Wystawa Artystów Zawodowych pn. „Kraina pomiędzy Elbe a Elster”. Uczestniczy w niej 26 artystów z powiatów Elbe-Elster, Märkischer, nakielskiego i raciborskiego. Nasz Powiat reprezentują prace Magdaleny Gogół-Peszke z Rudy Kozielskiej. W 2016 roku rozpocznie się „wędrówka” wystawy po powiatach w Polsce i Niemczech.

18. W dniach 11-14 czerwca 2015 r. troje wokalistów z Elbe-Elster wraz z opiekunami uczestniczyło w IV Festiwalu Piosenki Europejskiej. Młodzież wspólnie z uczestnikami z Estonii, Ukrainy i Czech wzięła udział w warsztatach wokalnych, jam session oraz międzynarodowych warsztatch nt. bezpieczeństwa.

19. W dniach 3-6 lipca br. Raciborska Orkiestra Dęta Planja gościła z wizytą w partnerskim powiecie Elbe-Elster (Niemcy). W niedzielę muzycy pod batutą Władysława Mołdrzyka wraz z trzema innymi orkiestrami  wzięli udział w 18. Powiatowym Festiwalu Muzyki Dętej w miejscowości Sonnewalde. 18. przedstawicieli Raciborskiej Orkiestry Dętej Planja przyjechało do Elbe-Elster już po raz drugi. Po bardzo udanym debiucie z 2013 r. muzycy otrzymali ponowne zaproszenie od Powiatu Elbe-Elster, partnera Powiatu Raciborskiego. Poza udziałem w koncercie program wizyty obejmował także  zwiedzanie partnerskiego powiatu i odkrywanie jego bogatej historii, kultury i zabytków.

20. W dniach 9-16 sierpnia 2015 r. sześcioosobowa reprezentacja Liceum Plastycznego w Raciborzu uczestniczyła w Międzynarodowym Tygodniu Kultury Dzieci i Młodzieży w Gut Saathain w partnerskim powiecie Elbe-Elster. Codzienne zajęcia plastyczne były uzupełniane aktywnym wypoczynkiem oraz integracją z pozostałymi uczestnikami warsztatów. Wyjazd został zorganizowany i sfinansowany przez Powiat Raciborski w ramach współpracy zagranicznej z niemieckim samorządem.

21. W dniach 15-16 października 2015 r. w powiecie raciborskim gościła pięcioosobowa delegacja z partnerskiego Powiatu Elbe-Elster. Odbył się szereg wizyt i spotkań poświęconych kształceniu na różnych szczeblach edukacji, w tym w szkołach prowadzonych przez Powiat Raciborski. Delegacja zwiedziła m.in. raciborski szpital, omówiła plan współpracy samorządów na 2016 rok, wzięła udział w Festiwalu Perspektyw i podpisaniu porozumienia pomiędzy Powiatem a Śląskim Kuratorium Oświaty, zapoznała się z ofertą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz obejrzała teren budowy Zbiornika Racibórz-Dolny. Z wizytą gościli: starosta Christian Heinrich – Jaschinski, dyrektor zarządzający Agencji Rozwoju Regionalnego Jens Zwanzig, rzecznik prasowy powiatu Torsten Hoffgaard, urzędnik ds. współpracy krajowej i zagranicznej Dieter Jagode.

22. W dniach 16-19 czerwca 2016 r. w powiecie raciborskim gościła 4-osobowa delegacja z Elbe-Elster. Udział gości w otwarciu kaplicy zamkowej, jubileuszu 15-lecia partnerstwa z powiatem Märkischer Kreis oraz Dniach Raciborza.

23. W dniach 7-14 sierpnia 2016 r. w powiecie Elbe-Elster odbył się Międzynarodowy Tygodzień Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Gut Saathain. W wydarzeniu uczestniczyły uczennice i nauczyciele Liceum Plastycznego w Raciborzu.

24. W dniach 12-14 sierpnia 2016 r. w powiecie Elbe-Elster odbył się Dzień Partnerski. W wydarzeniu uczestniczyła 3-osobowa delegacja z powiatu raciborskiego, której przewodniczył starosta, oraz przedstawiciele powiatu Märkischer Kreis.

25. W dniach 3-4 kwietnia 2017 r. w partnerskim powiecie Elbe-Elster gościła delegacja przedstawicieli powiatu raciborskiego – starosty, przewodniczącego Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej, Polityki Prorodzinnej, Wspierania Osób Niepełnosprawnych oraz Bezpieczeństwa Rady Powiatu Raciborskiego oraz dyrektora Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Celem wizyty było zapoznanie się z funkcjonowaniem szpitali w Niemczech oraz wymiana doświadczeń w zakresie zarządzania i finansowania służby zdrowia. W wizycie uczestniczyła także delegacja z powiatu nakielskiego.

26. W dniach 19-20 kwietnia 2017 r. w powiecie raciborskim gościła 2-osobowa delegacja z Elbe-Elster, której celem było przewiezienie prac artystycznych wspólnej wystawy polsko-niemieckiej. 

27. W dniach 9-11 czerwca 2017 r. w powiecie raciborskim gościła delegacja z partnerskiego powiatu Elbe-Elster ze starostą Christianem Heinrichem-Jaschinskim. W programie wizyty był m.in. udział w zjeździe raciborzan, podczas którego występował duet muzyków z Elbe-Elster oraz wizytacja elementów i urządzeń polderu Buków.

28.  W dniach 25-26 sierpnia 2017 roku w Bad Liebenwerda odbyła się oficjalna wizyta w ramach 25-lecia współpracy powiatów Elbe-Elster i Märkischer Kreis. W wydarzeniu uczestniczyła 2-osobowa delegacja oficjalna powiatu, której przewodniczył starosta raciborski, oraz 9-osobowa delegacja z Märkischer Kreis. Podczas pobytu nie zabrakło także akcentu gospodarczego. Zaproszeni do Niemiec goście zostali zapoznani ze specyfiką jednej z lokalnych firm meblowych - REISS GMbH. Wzorem poprzednich wizyt w spotkaniu brali udział także przedstawiciele powiatu nakielskiego.

29. W dniach 22-24 maja 2018 r. w powiecie raciborskim gościła oficjalna delegacja z partnerskiego powiatu Elbe-Elster (Niemcy) na czele z tamtejszym starostą. Celem wizyty było zapoznanie się z funkcjonowaniem służby zdrowia w Polsce. Delegacja zwiedziła m.in. Szpital Rejonowy w Raciborzu, Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz Raciborskie Centrum Medyczne. Ponadto ostatniego dnia zwiedziła gminę Krzyżanowice i spotkała się z przedstawicielami władz gminy.

30. W dniach 29 lipca – 5 sierpnia 2018 r. w partnerskim powiecie Elbe-Elster odbył się Międzynarodowy Tydzień Sztuki Dzieci i Młodzieży. Po raz kolejny w wydarzeniu uczestniczyła młodzież z powiatu raciborskiego - 5-osobowa grupa uczniów Liceum Plastycznego w Raciborzu wraz z opiekunami. W wydarzeniu udział wzięła także grupa z partnerskiego powiatu Märkischer Kreis. Młodzież uczestniczyła w warsztatach, plenerach, przygotowywaniu wystawy oraz zwiedzaniu miejsc i miast regionu partnerskiego.

31. W niedzielę, 6 stycznia w Bad Liebenwerda, w Niemczech, odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 25-lecia powstania powiatu Elbe-Elster. Na tę okoliczność do niemieckiego samorządu przybyły delegacje ze wszystkich samorządów partnerskich tj. Powiatu Märkischer Kreis, raciborskiego i nakielskiego.

32. 19 maja 2019 r. w Atelierhof Werenzhain w Doberlug-Kirchhain odbyła się oficjalne otwarcie 12. międzynarodowej wystawy sztuki artystów „Wanderungen – wędrówka”. Wystawę tworzą prace wykonane różnymi technikami. Są wśród nich rzeźby, instalacje oraz obrazy autorstwa niemieckich i polskich artystów. Powiat raciborski reprezentują prace Barbary Kaszy i Bernarda Adamczyka.
Wystawa ma charakter wędrowny i trafi do partnerskich regionów; zawita też do powiatu raciborskiego. Na wystawie można zobaczyć obrazy olejne autorstwa Barbary Kaszy i Bernarda Adamczyka, którzy uczestniczyli w wernisażu. Wydarzenie odbywa się w ramach umów partnerskich powiatu raciborskiego.

33. W dniach 16-18 października 2019 r. w powiecie raciborskim przebywała delegacja z powiatu Elbe-Elster na czele ze starostą Christianem Heinrichem-Jaschinskim. Goście wraz z delegacją z Maerkischer Kreis uczestniczyli w Festiwalu Perspektyw, który promował kształcenie zawodowe i techniczne w szkołach powiatowych, omówili  rodzaje wymian i działań na rok 2020 i zwiedzili Browar Racibórz. Dodatkowo przedstawiciele powiatu Elbe-Elster odwiedzili także Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań  im. J. von Eichendorffa w Łubowicach oraz zabytkowy młyn w Brzeźnicy. Głównym punktem wizyty był udział w wernisażu wystawy podsumowującej polsko-niemieckie warsztaty zorganizowane w ramach Młodzieżowego Tygodnia Sztuki w Gut Saathain w 2018 roku. Wystawa była pokazywana na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

34. W roku 2020 wybuchła pandemia Coronawirusa, więc cykliczne oraz żadne nowe wspólne przedsięwzięcia nie były możliwe, dopiero w 2021 roku można było nieśmiało planować powrót do aktywnej współpracy. Kontakt ze stroną niemiecką, tak jak w przypadku podobnych biznesowych i osobistych relacji na całym świecie, utrzymywany był na bieżąco w formie online i takie videokonferencje z pewnością na stałe pozostaną już rozwiązaniem, z którego oba partnerskie powiaty będą korzystać. Pierwszą możliwą do bezpośredniego spotkania okazją była 13. Profesjonalna Wystawa Sztuki, która co dwa lata odbywa się w Elbe-Elster i której wernisaż odbył się 29 maja w Gut Saathain. Reprezentantką Powiatu Raciborskiego była mieszkająca w Grzegorzowicach Edyta Reichel, która zmierzyła się z tematem „Łużyce”. Z tego wydarzenia powstała relacja filmowa, która dostępna jest na naszej stronie.

35. W dniach 11-13.06 na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyły się organizowane we współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną „Śląskie Smaki”, na które w podziękowaniu za ciepłe przyjęcie na Wystawie Sztuki w maju, Powiat Raciborski zaprosił delegację z Elbe-Elster.

36. W dniach 30.09. - 03.10.2021 w powiecie raciborskim odbyły się obchody jubileuszu 20-lecia współpracy Powiatu Raciborskiego i Märkischer Kreis, w których uczestniczyła m.in. 3-osobowa delegacja z parterskiego powiatu Elbe-Elster. Ze starostą Christianem Heinrich-Jaschinskim przyjechali pracownicy ds. partnerstwa, którzy poza udziałem w oficjalnej uroczystości zwiedzili również wiele atrakcji turystycznych a o szczegółowym przebiegu ich wizyty przeczytać można na stronie internetowej Powiatu w zakładce AKTUALNOŚCI (październik 2021).

37. W dniach 04-06 sierpnia 2022 r. w powiecie Elbe-Elster odbyły się obchody 30-lecia partnerstwa powiatów Märkischer Kreis i Elbe-Elster. W uroczystościach udział wzięła 3-osobowa delegacja Powiatu Raciborskiego (starosta raciborski Grzegorz Swoboda, radny powiatowy Tomasz Cofała oraz kierownik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Raciborzu, Ewa Bohr-Cyfka), która miała okazję wysłuchać współnego koncertu Märkischowskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej (MJO) i Symfonicznej Orkiestry Powiatowej Szkoły Muzycznej „Gebrüder Graun” z powiatu Elbe-Elster. Ponadto goście z powiatu raciborskiego wraz z pozostałymi uczestnikami obchodów zwiedzili największą mobilną maszynę techniczną na świecie, nazywaną "poziomą wieżą Eiffla" czyli most transportowy w odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Łużycach (Elbe-Elster).

38. W dniach 29.09-02.10.2022 r. w powiecie raciborskim odbyły się obchody 10-lecia partnerstwa Powiatu Raciborskiego i Elbe-Elster. W uroczystości na Zamku Piastowskim w Raciborzu udział wzięli: 5-osobowa delegacja powiatu Elbe-Elster wraz ze starostą Christianem Heinrich-Jaschinskim, pozostałe delegacje „partnerów” powiatu z Märkischer Kreis oraz z Redsburga, a także zaprzyjaźniony Powiat Nakielski m.in. w osobie starosty Tadeusza Sobola. Nie zabrakło również towarzyszących jubileuszowi atrakcji. Zaproszeni gości uczestniczyli w spływie kajakowym, zwiedzili ruiny pałacu w Sławikowie i wyremontowany budynek Sądu Rejonowego w Raciborzu oraz wypili słynną kawę mrożoną w kawiarni „Piotruś”.

39. W dniu 4 czerwca odbył się wernisaż 14. Wystawy Sztuku powiatu Elbe-Elster, w którym wzięły udział dwie Raciborzanki. Martyna Mańkowska oraz Natalia Klimaschka zaprezentowały swoje prace, które wraz z pozostałymi dziełami sztuki artystów z regionu, można było podziwiać do sierpnia w miejscowości Doberlug-Kirchhain w PRACOWNI WERENZHAIN, która od 1996 roku jest własnością lokalnego stowarzyszenia artystycznego.

40. W weekend 2-3 września 2023 r. w miejscowości Finsterwalde odbywał się 17. DZIEŃ BRANDENBURGII. Z tej okazji na występ artystyczny w ramach zaplanowanego programu zaproszono przedstawicieli Powiatu Raciborskiego. Ten zaszczyt przypadł mażoretkom z zespołu ZARA ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” pod kierownictwem Aldony Krupy-Gawron, który 2 tygodnie wcześniej w czeskiej Ostrawie zdobył m.in. tytuł Mistrza Świata. Dziewczęta wystąpiły w czterech blokach tanecznych i zrobiły na publiczności wielkie wrażenie, bo jak przekonywali organizatorzy, ten rodzaj sportowego tańca nie jest w Niemczech popularyzowany i jest to unikatowa atrakcja.

41. W dniu 06 października w restauracji w Szymocicach odbyło się uroczyste podpisanie Aktu Partnerskiego przez starostów Powiatów Raciborskiego i Nakielskiego. Tego dnia symbolicznie rozpoczęto oficjalną współpracę, którą na miejscu swoją obecnością i życzeniami wsparli przedstawiciele wszystkich partnerskich i zaprzyjaźnionych miast i powiatów. Powiat Elbe-Elster reprezentowała delegacja w składzie: Roland Neumann - zastępca Starosty oraz kierownik Wydziału Finansowego Powiatu Elbe-Elster oraz Dieter Jagode - długoletni pracownik ds. partnerstwa. To międzynarodowe spotkanie partnerskie, które odbyło się w ramach obchodów 25-lecia Powiatu Raciborskiego, miało również ciąg dalszy. W celu bliższego poznania naszego regionu oraz jego atrakcji, a także pogłębienia wzajemnych relacji, goście z powiatu nakielskiego i zza granicy zwiedzili Muzeum w Raciborzu oraz Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.

Redakcja strony: Współpraca Powiatu Raciborskiego z Powiatem Elbe-ElsterRejestr zmian

Drukuj Liczba odwiedzin: 2418