Klawisze Dostępności
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej:
1) Racibórz - Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Plac Stefana Okrzei 4,
2) Pietrowice Wielkie - Centrum Społeczno - Kulturalne, ul. 1 Maja 8B,
3) Krzyżanowice - Urząd Gminy, ul. Główna 5.
Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:
Kuźnia Raciborska - Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Klasztorna 9.
Harmonogram - dni / godziny
1) Starostwo Powiatowe w Raciborzu:
- poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 8.00-12.00
- wtorek: 12.00 - 16.00.
Dyżury mediacyjne odbywają się w poniedziałki i piątki.
W punkcie nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest przez adwokatów.
2) Centrum Społeczno - Kulturalne w Pietrowicach Wielkich:
- poniedziałek, środa: 14.00 -18.00,
- wtorek: 12.00 -16.00,
- czwartek, piątek: 10.00 - 14.00.
Dyżury mediacyjne odbywają się we wtorki i w czwartki.
Informujemy, że w dniu 04.09.2024 r. (środa) punkt nieodpłatnej pomocy prawnej będzie nieczynny.
W punkcie nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest przez radców prawnych.
3) Urząd Gminy w Krzyżanowicach:
- poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 14.00 - 18.00
- czwartek: 08.00 - 12.00.
Dyżury mediacyjne odbywają się w poniedziałki i piątki.
Punkt jest prowadzony przez Fundację "Togatus Pro Bono" z siedzibą w Olsztynie. Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest przez adwokatów.
4) Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej
od poniedziałku do piątku: 14.00 -18.00.
Dyżury mediacyjne odbywają się w piątki.
Punkt jest prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” z siedzibą w Katowicach. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie świadczone jest przez doradców obywatelskich.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatna mediacją odbywają się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Czas trwania jednego spotkania z mediatorem podczas dyżuru nie może przekroczyć 2 godzin. Zgłoszeń należy dokonać telefonicznie pod numerem:
32 45 97 324
w następujących godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Raciborzu: poniedziałek, środa, czwartek: 7.30-15.30, wtorek 7.30-17.00, piątek 7.30-14.00.
Uprawnieni:
Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku.
Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.
Ponadto osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (co stanowi pomoc de minimis) składa przed uzyskaniem pomocy prawnej:
Po dostarczeniu poprawnie wypełnionych dokumentów pracownik Starostwa Powiatowego skontaktuje się z osobą uprawnioną w celu ustalenia terminu porady.
Informujemy, że:
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 20), może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, z wyłączeniem nieodpłatnej mediacji, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, tj. telefonicznie lub poprzez pocztę elektroniczną.
Osoby ze znaczną niepełnosprawnością ruchową oraz doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą zgłaszać chęć skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej na adres mailowy: lub telefonicznie pod numerem 32 45 97 324.
Podstawą do udzielania pomocy prawnej poza punktem bądź za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość jest wskazanie okoliczności szczególnej formy porady i dostępnych tej osobie środkach porozumiewania się na odległość oraz złożenie pisemnego oświadczenia, iż osoba uprawniona nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, które składa się w przypadku udzielania pomocy prawnej poza punktem - u osoby udzielającej pomocy prawnej bezpośrednio przed uzyskaniem tej pomocy, a w przypadku udzielania pomocy prawnej za pomocą środków porozumiewania się na odległość - osoba uprawniona jest zobowiązana do przekazania oryginału lub kopii oświadczenia do Starostwa Powiatowego w Raciborzu przed terminem udzielenia pomocy prawnej za pośrednictwem:
Osoba udzielająca nieodpłatnej pomocy prawnej, po otrzymaniu od starosty drogą elektroniczną oświadczenia i danych kontaktowych osoby uprawnionej, porozumiewa się z nią w umówionym terminie.
Informujemy, że istnieje możliwość zapisania się na specjalistyczną poradę prawną niezależnie od miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.
Aktualna lista dyżurów specjalistycznych znajduje się pod adresem:
https://www.gov.pl/web/nieodplatna-pomoc/dyzury-specjalistyczne
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
1) poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym,
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,
3) sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym,
4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
Nieodpłatna mediacja obejmuje:
1) poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających,
2) przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji,
3) przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej,
4) przeprowadzenie mediacji,
5) udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:
1) sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego,
2) zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępna jest pod adresem:
https://bip.powiatraciborski.pl/aktualnosci_ogloszenia/index/Lista-jednostek-nieodplatnego-poradnictwa/idn:682.html
Materiały edukacyjne:
https://bip.powiatraciborski.pl/Nieodplatna_pomoc_prawna/Edukacja_prawna.html
Nazwa pliku | Publikacja | Rozmiar | ||
---|---|---|---|---|
Kategoria: Nieodpłatna pomoc prawna - oświadczenia [ 1 ] | ||||
Oświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r.
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 64
|
24-07-29 11:47 Wolnik Mariola |
230.88KB | ||
Redakcja strony: Nieodpłatna pomoc prawnaRejestr zmian